Na co zwracać uwagę decydując się na współpracę z agencją opiekunek?

Z racji tego, że coraz więcej opiekunek zasypuje mnie pytaniami, które dotyczą niewłaściwych zachowań agencji, postanowiłam poruszyć ten temat na blogu.

Certyfikat agencji zatrudnienia

Moja agencja jest wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Mam odpowiedni certyfikat, żeby ją prowadzić. Wiem, że funkcjonują w Polsce agencje, które takiego wpisu nie mają, dlatego nim zdecydujecie się na współpracę z jakąkolwiek agencją, zachęcam do sprawdzenia czy posiada ona odpowiednie uprawnienia. Dokonać tego możecie tutaj http://stor.praca.gov.pl/portal/#/kraz/wyszukiwarka

Prowizja pobierana od opiekunek

Ostatnio zadzwoniła do mnie opiekunka z pytaniem czy pobieram opłaty od osób szukających pracy. Pani była na spotkaniu w jednej agencji i tam podobno takie opłaty są pobierane. Nikt NIE MA PRAWA pobierać od opiekunek jakichkolwiek opłat!

Referencje

Większość agencji zapomina w ogóle co to jest RODO. Ostatnio zadzwoniła do mnie zdenerwowana opiekunka, że agencja, z którą podjęła współpracę rozdaje numer telefonu do jej byłych pracodawców wszystkim tym, którzy są zainteresowani jej profilem. Rodzice mimo tego, że wyrazili zgodę na jednorazowe udostępnienie numeru telefonu, nie spodziewali się, że na jednym połączeniu się nie skończy. Numery telefonów do rodziców, w tym ich imiona i nazwiska to są DANE OSOBOWE i żeby je wykorzystywać trzeba mieć ich zgodę na piśmie, a przedtem spełnić obowiązek informacyjny, czyli uświadomić co się z tymi danymi będzie działo. Referencje, które pokazują mi opiekunki są do wglądu zarówno przeze mnie jak i przez potencjalnych pracodawców, a numery telefonów są tylko dla rodziców, którzy po spotkaniu z opiekunką są zainteresowani współpracą. Numer ten udostępnia na życzenie rodziców opiekunka, a nie moja agencja.

Dowód osobisty

Nie spisuję opiekunek z dowodu. Nie mam do tego prawa, chociaż zdarza się, że proszę o dowód tylko do wglądu (muszę wiedzieć czy dokumenty, które mi pokazujecie rzeczywiście są Wasze). Zawsze powtarzam rodzicom, że jak zdecydują się na daną opiekunkę, pierwsze co powinni zrobić, to podpisać z nią umowę, w której zawarte będą jej niezbędne dane. Ja, kiedy mówię rodzicom o kandydatce, przedstawiam im jej ogólny profil tj. wiek, doświadczenie, kursy oraz wszelkie informacje pozwalające dobrze zapoznać się z kwestiami kompetencji danej osoby, ale bez podawania danych osobowych. Na życzenie rodziców podaję tylko jej imię. Zatem, jeśli nie jesteście pracownikami agencji, to nie ma prawa ona spisywać Was z dowodu. Zapisywane są Wasze podstawowe dane ( jednak bez Waszej zgody nie mogą być udostępniane rodzicom), ale numeru dowodu czy numeru PESEL już zapisać nie może. Dopiero, gdy rodzice zdecydują się na współpracę z Wami, wtedy to im powinnyście takie dane podać.

Prywatne pytania

Są agencje, które szczycą się tym, że rozmawiają z opiekunkami na bardzo prywatne tematy. Jeśli Wam to nie przeszkadza, to wszystko jest w porządku. Inaczej sprawa wygląda, jeśli nie chcecie tego robić. Ja również prowadzę takie rozmowy z tym, że NIGDY sama takich pytań nie zadaję. Nie pytam czy opiekunki mają dzieci, męża, narzeczonego czy partnera, bo zwyczajnie mi, jako rekruterowi nie wolno tego robić. Pamiętajcie, jeśli ktoś zadaje Wam prywatne pytania, na które nie chcecie odpowiadać, NIE MUSICIE TEGO ROBIĆ.

Zgoda na udział w przyszłych rekrutacjach

Z chwilą, gdy pojawia się oferta pracy, która Was interesuje przeważnie wysyłacie CV, w którym musi znajdować się  klauzula:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w niniejszym dokumencie do realizacji procesu rekrutacji…” Idziecie na rozmowę i dostajecie tę pracę lub szukacie dalej. Jednak żadna agencja nie może Waszych danych przetwarzać bez Waszej zgody dłużej niż do zakończenia procesu rekrutacji. Jeśli ktoś chce z Wami podjąć współpracę, musicie wyrazić na to zgodę na piśmie. W mojej agencji opiekunki, które chcą, podpisują zgodę na udział w przyszłych rekrutacjach i są informowane co dzieje się z ich danymi oraz jakie prawa w związku z tym im przysługują.

Pamiętajcie! Nim podejmiecie współpracę z jakąkolwiek agencją, sprawdźcie czy działa ona zgodnie z prawem.