Jak wygląda współpraca z moją agencją?

Moi drodzy, chciałabym przedstawić Wam zasady współpracy ze mną. Zarówno z perspektywy rodzica jak i opiekunki. Zapraszam do lektury.

Dokładnie dwa lata temu pojawił się w mojej głowie pomysł na założenia agencji opiekunek. Mam spore doświadczenie w pracy z dziećmi, wiem czego oczekują rodzice od opiekunek i wiem też, jak trudno jest znaleźć odpowiednią kandydatkę. Dlatego zdecydowałam się na otwarcie takiej agencji.

Jak wygląda współpraca ze mną?

Jeśli jesteś rodzicem szukającym opieki do dziecka:

Na pierwszym spotkaniu dokładnie omówimy warunki współpracy. Co jest najważniejsze? Nie pobieram żadnych zaliczek. Prowizja jest płatna dopiero wtedy, gdy zaakceptujecie daną kandydatkę. Poza tym udzielam miesięcznego świadczenia, czyli jeśli dana opiekunka zrezygnuje lub nie będziecie z niej do końca zadowoleni, w ramach tego świadczenia jednorazowo przedstawiam Wam drugą kandydatkę. Możecie oczywiście też szukać opiekunki na własną rękę. Gdy stwierdzicie, że jednak chcecie zrezygnować lub sami kogoś znaleźliście, bez żadnych problemów zakończymy współpracę. Ja proszę Was jedynie o bieżące informowanie o postępie Waszych poszukiwań, tak żebym wiedziała, kiedy Wasza oferta staje się nieaktualna.

Najważniejsze kwestie

Zdecydowaliście się zatrudnić opiekunkę, więc najlepiej jak poszukiwania zaczniemy co najmniej miesiąc przed planowanym rozpoczęciem przez nią pracy. Wtedy na spokojnie będzie można znaleźć odpowiednią kandydatkę i przeprowadzić okres próbny. Oczywiście zdarzają się klienci, którzy potrzebują opiekunki od zaraz i bywa tak, że akurat nie mam żadnej dostępnej niani i muszę przeprowadzić rekrutację zewnętrzną, co niestety trochę trwa. Nie mam w zwyczaju podsyłania kandydatek na szybko, bez dokładnego sprawdzenia, bo klienci potrzebują jej na już. W takich sytuacjach uczciwie mówię, że potrzebuję więcej czasu. Dużo zależy od dostępności opiekunek, danej oferty i nie oszukujmy się, przede wszystkim od wynagrodzenia. Znam naprawdę fajne, wykształcone i doświadczone nianie, które mogłabym spokojnie polecać, jednak jeśli wynagrodzenie jest niskie, a wymagania ogromne, to ciężko jest znaleźć kogokolwiek, a tym bardziej wysoko wykwalifikowaną osobę. Nawet jeśli się kogoś znajdzie istnieje duże prawdopodobieństwo, że po jakimś czasie odejdzie, bo znajdzie lepiej płatną pracę, czemu nie można się dziwić. Często pytacie mnie jak długo będą trwały poszukiwania. Nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ zdarzają się sytuacje, że niania pojawi się u Was już na drugi dzień lub po kilku dniach, a może zdarzyć się tak, że trzeba będzie na nią dłużej poczekać. Tak jak pisałam wyżej, zależne jest to przede wszystkim od Waszej oferty (warunki nie tylko finansowe odgrywają tu dużą rolę, ale również dojazd, godziny pracy, itd.), ale też od wielu innych czynników i trudno powiedzieć jak szybko to nastąpi. Dlatego jeśli nie jesteście w sytuacji podbramkowej, zgłoście się do mnie dużo wcześniej. Niemniej, jeżeli potrzebujecie kogoś od zaraz, nie zniechęcajcie się do kontaktu ze mną 🙂 W każdej sytuacji postaram się jak najlepiej pomóc.

Ponadto dobrze, jak omówimy wszystkie najistotniejsze kwestie dotyczące opieki nad Waszym dzieckiem, również te finansowe. Często klienci mówią mi, że stawka jest do uzgodnienia, ale ja muszę znać Wasz orientacyjny budżet. Wtedy cała procedura rekrutacyjna przyśpiesza i łatwiej jest mi znaleźć oraz dopasować do Was opiekunkę. Nie musicie podawać mi konkretnej kwoty. Wystarczy przedział i od czego kwota będzie zależna. Ważne jest, żebyście trzymali się ustaleń, które uzgodniliście z opiekunką. W przeciwnym razie powstają niepotrzebne konflikty. Dlatego ważne jest ustalenie tego podczas pierwszej rozmowy ze mną, ewentualnie później z opiekunką.

Jeśli jesteś opiekunką:

Opiekunki przeważnie niechętnie podchodzą do współpracy z agencjami. Właściwie nie wiem z czego to wynika, bo ta współpraca ma same zalety. Na każdym kroku informuję, że nie jest ona zobowiązująca. Jeśli chcesz trafić do mojej bazy opiekunek, wystarczy że wyrazisz na to pisemną zgodę. Innego wyjścia nie ma, a to ze względu na zabezpieczenie Waszego prawa do ochrony swoich danych osobowych. Przepisy, które niebawem wchodzą w życie, nakładają na mnie sporo obowiązków formalnych i ja jestem zobowiązana wykonywać je z należytą starannością. Zawsze podkreślam, że taką zgodę w każdej chwili można wycofać ( z resztą zawsze dostajecie ode mnie politykę prywatności, w której dokładnie jest opisane co dzieje się z Waszymi danymi i jakie prawa Wam przysługują lub informuję Was o tym ustnie). Ponadto nie pobieram od Was żadnych opłat, za to mogę Wam pomóc znaleźć fajną pracę, dlatego warto mi zaufać 🙂

 

Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałam wszelkie wątpliwości czy warto powierzyć mi znalezienie opiekunki albo pracy 🙂 Jeśli więc chcecie podjąć współpracę lub zadać pytanie, dzwońcie lub piszcie. Zapraszam 🙂