Jak radzić sobie z zazdrością u starszego dziecka?

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny, to zawsze wielkie wydarzenie. Jesteście szczęśliwi i zarazem przerażeni, bo zastanawiacie się jak Wasze pierwsze dziecko zareaguje na rodzeństwo. A są sposoby, żeby przygotować je na ten wielki dzień i sprawić, żeby nie czuło się zazdrosne o to młodsze.

Szczęśliwa nowina

Gdy dowiecie się, że będziecie mieli kolejne dziecko, zacznijcie od razu to starsze przygotowywać na pojawienie się na świecie młodszego. Wszystko zależy od tego w jakim wieku jest Wasze pierwsze dziecku. Jednak zarówno to młodsze jak i starsze może odczuwać zazdrość. Ogłoście radosną nowinę, wytłumaczcie skąd dziecko wzięło się w brzuchu mamy (oczywiście stosownie do wieku) i cały czas podkreślajcie, że starszy brat czy siostra, to bardzo ważna rola. Dziecko poczuje się ważne i łatwiej będzie mu zaakceptować rodzeństwo.

Wspólne kompletowanie wyprawki

Możecie wspólnie ze starszym dzieckiem wybrać ubranka, zabawki czy wystrój pokoju dla młodszego. Na pewno dziecko chętnie się zaangażuje i będzie czuło się potrzebne i doceniane. Starajcie się wspólnie z dzieckiem podejmować takie decyzje, pokażcie mu, że bycie starszą siostrą lub starszym bratem, to fajna i odpowiedzialna rola 😉

Książki o nowym członku rodziny

Jestem wielką zwolenniczką czytania dziecku książek i to takich, w których główny bohater znajduje się w takiej samej sytuacji jak dziecko. Pamiętam, że u mnie w domu było kilka książek poświęconych właśnie pojawieniu się rodzeństwa na świecie. Uwielbiałam te książki i gwarantuję Wam, że pomogą dziecku przejść ten okres i zrozumieć sytuację, w której się znalazło.

A co gdy maluch pojawi się już na świecie?

Nie zapominaj o pierwszym dziecku

Rodzice często nieświadomie popełniają ten błąd. Wynika to z tego, że noworodek potrzebuje na początku więcej uwagi niż starszak. Do tego dochodzi zmęczenie, niewyspanie. Pamiętam, jak opiekowałam się trzyletnim chłopczykiem. Urodziła mu się siostra i któregoś dnia była niespokojna i bardzo płakała. Ja akurat byłam bawiłam się ze starszakiem, a rodzice byli w pokoju obok. Mały przejął się bardzo płaczem siostry i pobiegł do taty się przytulić, ale usłyszał tylko, żeby wrócił do pokoju, bo tata nie ma teraz czasu. I razem z mamą chłopca pobiegli szybko do pokoju małej. Postawcie się w sytuacji tego chłopca. Rodzice nie pomyśleli o tym jakie mogą być tego konsekwencje, ale właśnie takie sytuacje powodują u dziecka zazdrość i smutek, bo czuje się odrzucone i nie rozumie zaistniałej sytuacji.

Angażuj starszaka we wszystko

Możecie poprosić dziecko o podanie pieluszki, kremu czy czegokolwiek innego. Dajcie mu lalę albo misia, pieluchę i niech też spróbuje ją założyć. Oczywiście na koniec je pochwalcie. Dziecko poczuje się wtedy potrzebne i docenione.

Tłumacz, rozmawiaj

Macie prawo być zmęczeni i nie mieć w danej chwili ochoty na zabawę ze starszym dzieckiem, ale wystarczy usiąść, porozmawiać z nim i wytłumaczyć wszystko. Powiedzieć, dlaczego takie maleństwo potrzebuje tyle uwagi. Opowiedzcie jak to było, gdy ono było małe, jak to wyglądało, czym się lubiło bawić itp. To naprawdę dużo daje.

Uczul rodzinę i znajomych

Pierwsze wizyty rodziny czy znajomych po pojawieniu się nowego członka rodziny w domu to duże wydarzenie. Ludzie przeważnie cieszą się na tę wizytę i nie zastanawiają się nad tym, że gdy przychodzą do młodszego z kilkoma dużymi prezentami, a dla starszego z jednym małym albo nie daj Boże z żadnym, to takiemu dziecku jest po prostu przykro i właśnie takie sytuacje prowadzą do zazdrości. Sprawa jest prosta. Po jednym prezencie dla każdego dziecka, tak żeby to starsze nie czuło się w żaden sposób zapomniane. To samo tyczy się ciągłego „cmokania” na widok noworodka. Wiem, że nikt nie robi tego specjalnie, często się nawet nad tym nie zastanawiamy, a taki maluszek to sama słodycz i ma ochotę się go schrupać w całości, ale pamiętajcie, że jest jeszcze to starsze i takie pomijanie sprawia mu przykrość. Trzeba o tym pamiętać i obdzielać miłością i czasem po równo 🙂

A jak Wasze dzieci przyjęły nowinę o pojawieniu się nowego członka rodziny? 🙂