Jak nauczyć dziecko spać we własnym łóżku?

W swojej karierze zawodowej udało mi się kilkoro dzieci przyzwyczaić do zasypiania w swoim łóżeczku (oczywiście na prośbę rodziców). I uwierzcie mi, da się to zrobić bez łez i nerwów. Potrzeba tylko konsekwencji, dużo cierpliwości i jeszcze więcej zrozumienia.

Najważniejszą zasadą jest to, żeby nie robić tego, gdy maluszek jest bardzo zmęczony, bo może wtedy płakać i ciężko będzie mu zasnąć. Gdy Wasze dziecko bardzo potrzebuje bliskości i we własnym łóżeczku ciężko jest mu zasnąć lub sami chcecie być blisko niego, to warto pomyśleć nad zakupem takiego dostawnego. Naprawdę fajne rozwiązanie, bo maluszek czuje bliskość mamy i taty, śpi w swoim łóżku, a Wy macie swoje tylko dla siebie.

Stanowcze NIE dla metody 3 5 7

Jestem przeciwniczką stosowania tej metody. Może ona przynieść więcej szkody niż pożytku. Zwłaszcza, jeśli dziecko do tej pory spało z rodzicami, a nagle ma zasypiać samo. W tej metodzie chodzi o to, żeby wychodzić z pokoju dziecka i przychodzić po upływie określonych minut, nie zwracając uwagi na to czy płacze. Dziecko w takiej sytuacji jest zdezorientowane, nie wie dlaczego nagle ma zasypiać samo, zaczyna się denerwować i płakać. A przecież nie o to nam chodzi.

Rozmawiaj i tłumacz

Jeśli masz starsze dziecko możesz z nim rozmawiać i opowiadać, że fajnie jest mieć swoje łóżko, w którym są jego przytulanki. Mówić, że skoro będzie spać we własnym łóżku to jest już dorosły 😉 Tłumaczyć, że będziesz w pokoju razem z nim, że potrzymasz za rączkę, opowiesz bajkę itp. Zachęcać, zachęcać i jeszcze raz zachęcać 🙂

Bądź konsekwentna/y

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko spało już we własnym łóżku staraj się tego trzymać. Nie zmieniaj mu co chwila miejsca spania. Oczywiście są sytuacje, w których dziecko jest np. chore i potrzebuje Ciebie także w nocy. Najlepiej byłoby mieć w pokoju malucha łóżko, na którym rodzic mógłby się położyć i czuwać przy nim.

PAMIĘTAJMY!

Przede wszystkim ważne są rytuały i stały rytm dnia. Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze, będzie czuło się bezpiecznie i łatwiej zaśnie. Starajmy się, aby posiłki, kąpiel, pora spania itp. odbywały się w miarę o tych samych godzinach. Przed pójściem spać nie wygłupiajmy się z dzieckiem tylko raczej je wyciszmy. Usiądźmy na kanapie, poprzytulajmy się, włączmy spokojną muzykę. Później wykąpmy dziecko (warto również zrobić relaksacyjny masaż po kąpieli) dajmy kolację i połóżmy spać.

A teraz skupmy się na tym jak przyzwyczaić malucha do spania we własnym łóżku:

Nowe łóżeczko lub kołderka

Gdy masz starsze dziecko, możesz zacząć od tego, żeby samo wybrało sobie łóżko lub kołderkę do spania. Uwierzcie mi, że maluch chętnie się w to zaangażuje i będzie dumny, że mógł sam zdecydować o wyborze i być może chętniej będzie zasypiać w swoim łóżku.

Przytulanka

Każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę. Dzięki niej będzie mu łatwiej oswoić się z nową sytuacją i zasnąć. Są dzieci, które lubią mieć ich kilka. I dobrze! W takim towarzystwie przyjemniej się zasypia 😉

Bajka na dobranoc

Dobrze jest też przeczytać dziecku na dobranoc bajkę. I to najlepiej taką w której bohater sam zasypia we własnym łóżeczku.

Głaskanie po główce i śpiewanie kołysanek

Zajmowałam się kiedyś chłopczykiem, który po prostu to uwielbiał. Sam prosił, żeby go głaskać po czole, oczach i nosku. I właśnie dzięki temu nauczył się bez problemu zasypiać. Wystarczyło go pogłaskać , do ucha szeptem zaśpiewać kołysankę i od razu zasypiał. Jednak nie każde dziecko to lubi. Opiekowałam się również dziewczynką, która nie lubiła głaskania. Wolała włożyć rękę za dekolt i tyle 🙂

Pozytywka z projektorem

Polecam również pozytywki z projektorem dla trochę młodszych dzieci ( chociaż dla starszych też się mogą sprawdzić). Dzięki tej pozytywce w pokoju będzie świeciło ciepłe światło, dziecko na ścianie będzie widziało kolorowe obrazki i przyjemny dźwięk też na pewno przyczyni się do spokojnego zaśnięcia.

Jak widzicie sposobów na nauczenie dziecka spania we własnym łóżeczku jest kilka, jednak każde dziecko jest inne i to Wy musicie znaleźć ten idealny sposób, który pozwoli Waszemu dziecku na spokojne zaśnięcie 🙂  A może już go macie i podzielicie się nim? 😉