Czy warto posyłać dzieci do przedszkola?

Jestem zwolenniczką uczestniczenia dzieci w różnych zajęciach i to od najmłodszych lat. Spotykam się często z osobami, które uważają, że uczęszczanie dziecka do przedszkola jest niepotrzebne z racji tego, że mama jest w domu i sama może zorganizować czas dziecku. W tym wpisie chciałabym Wam przedstawić swoje zdanie na ten temat i udowodnić, że przygoda z przedszkolem niesie dla dziecka same korzyści.

Kilka lat temu rozmawiałam ze znajomą na temat przedszkola. Miała wtedy prawie czteroletnią córkę, więc zapytałam czy planuje ją tam posłać. Odpowiedź była przecząca, a argumentowała to tym, że jej córka jest jeszcze za mała. Powiedziałam jej tylko, że przedszkole jest świetną przygodą, z którego płynną właściwie same korzyści. Tym bardziej, że spędziłam z nimi kilka dni i widziałam, że dziewczynka bardzo się w domu nudziła, a jej mama nie miała już pomysłów na to, żeby jakoś produktywnie zapełnić jej dzień.

Powodów takiego wyboru jest kilka: mama jest w ciąży z kolejnym dzieckiem lub już urodziła i nie chce będąc w domu wysyłać starszaka do przedszkola. Albo po prostu woli dziecko mieć cały czas przy sobie, uważając, że jest jeszcze za małe, że sobie nie poradzi. Moim zdaniem warto to jeszcze raz przemyśleć, ponieważ wiem, że nawet najwspanialsza mama, która będzie stawać na głowie, dwoić się i troić nie zastąpi dziecku tego, co miałoby w przedszkolu.

Szybszy rozwój

Dzięki różnym zajęciom oraz uczęszczaniu do przedszkola moi podopieczni naprawdę byli bardziej zaawansowani w rozwoju niż dzieci, które nie chodziły nigdzie. Uważam, że dzięki temu dziecko rozwija się dużo szybciej, szybciej nabiera nowych umiejętności i szybciej staje się samodzielne. Jeśli chodzi o młodsze dzieci wystarczy chodzić z nimi 1-2 razy w tygodniu na jakieś ciekawe zajęcia i naprawdę w niedługim czasie można zobaczyć efekty ( o ciekawych miejscach wartych odwiedzenia pisałam tutaj  ). Poza tym dzięki tym wszystkim zajęciom dziecko będzie miało łatwiejszy start, jeśli chodzi o rozpoczęcie nauki w szkole.

Rówieśnicy

Dziecko będąc w grupie uczy się kontaktu z innymi. Niektórzy mogą powiedzieć, że ten kontakt może mieć równie dobrze na placu zabaw. Ale to zupełnie co innego. W przedszkolu zawiązują się pierwsze przyjaźnie, dzieci spędzają ze sobą dużo czasu, uczą się przebywać w grupie, integrują się, współpracują ze sobą, uczą pomagać sobie nawzajem. Dzięki temu, w późniejszym czasie łatwiej będzie im nawiązywać relacje międzyludzkie i być może będą bardziej śmiałe.

Specjaliści

Jest jeszcze jeden argument za tym, żeby posłać dziecko do przedszkola- specjaliści czyli pedagodzy, logopedzi i psycholodzy. Osoby wykwalifikowane, które bardzo dokładnie obserwują dzieci i są w stanie szybko rozpoznać ewentualne problemy. Poza tym zawsze służą poradą. Oczywiście, dużo zależy od placówki do której dziecko uczęszcza, jednak ja mam same pozytywne opinie na temat przedszkoli, do których uczęszczali moi podopieczni albo dzieci znajomych.

Choroby

Rodzice nie chcą posyłać dziecka do przedszkola również ze względu na choroby. Wiadomo, że dziecko będzie na nie narażone, ale wiem też, że każde jest inne i ma inną odporność. Są dzieci, które chorują praktycznie cały czas, a są też takie, które wcale nie chorują albo rzadko. Dlatego nie zakładajmy z góry, że jak pójdzie do przedszkola, to non stop będzie siedziało w domu z powodu choroby.  Choroby można przynieść również z „piaskownicy”. Mając styczność z bakteriami i wirusami dzieci się uodparniają i być może w późniejszym czasie będą chorować rzadziej.

Znam przedszkole, które według mnie jest numerem jeden w Warszawie i które mogę Wam z czystym sumieniem polecić. Wychowawcy są dobrze wykwalifikowani, dbają o wszechstronny rozwój dzieci i zawsze służą poradą. Do tego dużą uwagę przywiązują do diety i stawiają na ruch, do którego zachęcają nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jeśli chcielibyście więcej dowiedzieć się na temat tego przedszkola, to piszcie 😉 

 

Uważam, że każde dziecko powinno przejść etap przedszkola, ponieważ później łatwiej mu będzie odnaleźć się w otaczającym go świecie. Dlatego drodzy rodzice, nie bójcie się przedszkoli! 😉