Bajki, które polecam

Jestem z tego pokolenia, które wychowało się na bajkach Disneya. Mała Syrenka, Zakochany Kundel, Król Lew, to moje ulubione bajki. Uważam, że warto do nich wracać, bo są to piękne historie, z których naprawdę można wynieść jakieś wartości. I to właśnie one najbardziej utkwiły mi w pamięci.

Zacznijmy od tego, że teoretycznie dziecko do drugiego roku życia nie powinno oglądać telewizji. Oczywiście nie dajmy się zwariować i od czasu do czasu na trochę możemy mu jedną bajkę włączyć. Zresztą każdy z nas wie, że są takie chwile, kiedy mamy coś ważnego do zrobienia lub musimy z kimś porozmawiać czy nawet chwilę odsapnąć i bajki ratują nam życie. Także, jeśli robimy to mądrze i dziecko nie siedzi całymi dniami przed telewizorem, to nie widzę w tym absolutnie nic złego. Zachęcam Was jednak, żebyście czytali dzieciom dużo książek albo po prostu włączali bajki słuchane, a te w telewizji puszczali z umiarem.

Jeśli już włączacie bajki, starajcie się dla tych najmłodszych wybierać te najspokojniejsze. Takie w których obraz jest stabilny i nie dzieje się zbyt dużo. Nie polecam dla dzieci w wieku 1-3 lat np. Strażaka Sama, ponieważ mimo tego, że wygląda na całkiem fajną i przyjemną bajkę, to pożary czy wybuchy mogą skutkować tym, że dziecko może mieć problemy ze snem. Wybierajcie takie bez przemocy, w których nie dzieje się za wiele.

Podam Wam teraz tytuły bajek, które moim zdaniem warto włączać dzieciom:

Baby Einstein

Seria filmików skierowanych dla najmłodszych w języku angielskim. Wprowadza dziecko w świat muzyki klasycznej, uczy kolorów, pierwszych słów. Dzieci poznają zwierzęta, przedmioty. Najbardziej podoba mi się w tej serii to, że dzieci oswajają się z językiem angielskim. Zawiera proste i łatwe do zrozumienia słownictwo. Naprawdę polecam.

Witaj, Franklin

Przygody małego żółwika, jego rodziny i przyjaciół. Fantastyczna bajka, która uczy i bawi. Pokazuje jak radzić sobie w sytuacjach dnia codziennego. Opowiada o przyjaźni, miłości, o tym jak radzić sobie z zazdrością oraz innymi emocjami.

Świat małego Ludwika

Bardzo pouczająca bajka edukacyjna dla dzieci w wieku od 1-3 lat. Mały Ludwik w każdym odcinku poznaje różne przedmioty użytku codziennego, zwierzęta, kolory, instrumenty muzyczne i wiele, wiele innych.

Bajki typu koparka, spycharka, betoniarka

Coś dla chłopców, jednak być może dziewczynki też się tym zainteresują. Na Youtube jest mnóstwo filmików tego typu. Dzieci mogą dowiedzieć się jak wyglądają maszyny budowlane, jak pracują, do czego służą itp. Bardzo pouczające.

Krecik, Miś Uszatek, Kasztaniaki

Sympatyczne, spokojne i krótkie bajeczki, które warto włączać najmłodszym. Wasze dzieci na pewno pokochają przygody małego krecika, misia, dwóch kasztanowych ludków i ich przyjaciół.

„Było sobie…”

Dla starszaków polecam serie „Było sobie życie”, ” Był sobie człowiek” itd. Będąc dzieckiem uwielbiałam oglądać te bajki. Uwierzcie mi, że więcej nauczyłam się właśnie z nich niż z lekcji w szkole 😉

Bajki Disneya

Dla mnie obowiązkowa pozycja. Nie trzeba o nich za wiele pisać, bo każdy z nas je na pewno zna. Jednak są to bajki dla dzieci dużo starszych 😉

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego w moim zestawieniu nie ma świnki Peppy? Wiem, że dzieci i rodzice bardzo ją lubią i polecają, ale ja tej bajki nie znoszę. Jest dla mnie infantylna i za każdym razem jak ją oglądam to mnie irytuje. Tak samo jak Teletubisie. Są to dwie znienawidzone przeze mnie bajki. Oczywiście jest to tylko moje zdanie 🙂

A jakie są ulubione bajki Waszych dzieci? 🙂